Wszystkie newsy 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej
 wysłany przez: mm, zaakceptowany przez admin dn. 28.07.2014 Komentarzy: 0  
Do 3 sierpnia 2014 potrwa w dziewięciu miejscowościach naszego regionu 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej.

TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez ponad tydzień. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.
Dodatkowo TKB to wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie. Serdecznie zapraszamy!

TKB w Bielsku-Białej

Od 28 lipca do 1 sierpnia, w Galerii Sfera, odbędzie się najpopularniejsza impreza folklorystyczna w Polsce i jedna z największych na świecie - Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jej ramach wystąpią zespoły z Meksyku, Ukrainy, Hiszpanii, Bułgarii i Chorwacji.

Będzie można podziwiać nie tylko muzykę i tańce, ale również wielobarwne stroje, charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą wykonawcy.

Podczas festiwalu wystąpi m.in. Quahuitl z Saltillo, łączący radosną i niezwykle energetyczną muzykę meksykańską z tańcem. Byłgarsko Choro z Sofii przedstawi natomiast zwyczaje związane z wiosennym cyklem obrzędowym, charakterystycznym dla obwodu sofijskiego.

Interesująco zapowiadają się także pokazy działającego od lat 40-tych Zagreb-Markovac. Fani zespołów wokalnych nie mogą przeoczyć występu ukraińskiej Kanarejki. Zwieńczeniem bielskiej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Galerii Sfera będzie koncert Kresali z Kraju Basków, dzięki której zapanuje gorący, hiszpański klimat.

Harmonogram występów:
28 lipca - KANAREJKA z Iljiczewska - Ukraina
29 lipca - BYŁGARSKO CHORO z Sofii - Bułgaria
30 lipca - QUAHUITL z Saltillo - Meksyk
31 lipca - ZAGREB-MARKOVAC z Zagrzebia- Chorwacja
1 sierpnia - KRESALA z Donostii-San Sebastián - Hiszpania (Kraj Basków)
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu