Turystyka górska - Beskidy

Przewodnicy Beskidzcy

www.przewodnicy.beskidy.pl


Informacja turystyczna

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej
43-300 Bielsko-Biała, pl. Ratuszowy 4 (obok Urzędu Miejskiego)
tel. 33 819 00 50,  33 819 00 60,  e-mail: info@it.bielsko.pl
czynne: poniedziałek - piątek 8.00 - 18.00,  sobota 8.00 - 16.00
www.it.bielsko.pl









Straconka Dębowiec Kolejka linowa na Szyndzielnię Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne Skrzyczne Wapienica Zapora Błatnia Schronisko Stefanka na Koziej Górze Błonia Klimczok Szyndzielnia Trasy na Magurkę Bielsko-Biała


Szyndzielnia 1026 m n.p.m. fb
  • kolejką linową

    Czas dojścia do stacji dolnej kolejki od końcowego przystanku autobusu MZK linii "8": ok. 5 min.

  • z Dębowca - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h 45 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

  • z Dębowca - szlak  szlak zielony

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h 45 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

  • z Dębowca - szlak  szlak niebieski

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h 45 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

  • z Cygańskiego Lasu - szlak  szlak żółty

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 30 min.; w dół ok. 2 h 15 min.

  • z Wapienicy - szlak  szlak żółty

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h; w dół ok. 1 h 30 min.

Szlak rozpoczyna się przy końcowym przystanku autobusu nr 16 w Wapienicy koło byłego pola namiotowego Monika. Najpierw idziemy drogą asfaltową wśród lasów w górę doliny, przecinamy potok Żydowski. Po przejściu ok. 1,5 km osiągamy wzniesienie nad zaporą (z kawiarnią), potem skręcamy w lewo i od tego momentu szlak pnie się stromo w górę (cały czas lasem - piękną buczyną beskidzką). Następnie wychodzimy na nartostradę, gdzie spotykamy szlaki czerwone, z którymi dochodzimy do schroniska pod szczytem Szyndzielni, po drodze mijając górną stację kolejki linowej.

Szlaki z Szyndzielni
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Błatnia
Klimczok
1 h 45 min.
30 min.
szlak żółty    szlak żółty
Przełęcz Salmopolska
Klimczok
4 h
30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Cygański Las
Przełęcz Kołowrót
2 h
15 min.
szlak żółty    szlak żółty
Kozia Góra 1 h szlak żółty    szlak żółty
Mikuszowice Śląskie
Dębowiec
2 h 15 min.
1 h 30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Cygański Las
Olszówka Górna
kolej linowa
1 h 45 min.
1 h 15 min.
10 min.
szlak zielony    szlak zielony
Klimczok 1117 m n.p.m. fb
  • z Szyndzielni - szlak  szlak żółty

    Czas przejścia od Górnej Stacji Kolejki: w górę ok. 45 min.; w dół ok. 40 min.

Trasa Szyndzielnia - Klimczok jest bardzo popularna ze względu na możliwość skorzystania z kolejki liniowej. Gdy wjedziemy kolejką na górę przed nami 15 minutowy spacer do schroniska PTTK pod szczytem Szyndzielni. Droga jest szeroka i kamienista, a w zimie pełni rolę nartostrady. Niestety teren wokół szczytu Szyndzielni i Klimczoka jest bardzo zadeptany - jest to efekt zakrojonej na szeroką skalę turystyki. Idąc czerwonym szlakiem w kierunku schroniska spotykamy szlak żółty, który zaprowadzi nas w ciągu pół godziny na szczyt Klimczoka. Droga nie jest trudna. Zaraz za schroniskiem czeka nas lekkie podejście, a dalej aż do polany pod Klimczokiem szlak prowadzi płaskim grzbietem, aby następnie kierować się stromo na sam szczyt, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Bielsko-Białą i okolice oraz na bliższe i dalsze szczyty górskie m.in.: Magórkę, Skrzyczne, Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności dojrzymy Tatry.
Ze szczytu czarny szlak (ok. 5 min. w dół) prowadzi na Przełęcz Siodło - węzeł szlaków, w kierunku schroniska PTTK.
Sam szczyt Klimczoka możemy ominąć, jeśli na rozwidleniu szlaków pod szczytem skierujemy się za znakami czerwonymi. Zaprowadzą nas one bezpośrednio przez Przełęcz Siodło do schroniska PTTK - przez co znacznie ułatwimy sobie trasę.

  • z Wilkowic Bystrej przez Przełęcz Siodło szlak  szlak niebieski , dalej  szlak żółty

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 15 min.; w dół ok. 1 h 45 min.

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP Wilkowice Bystra. Aż 1 godzinę zajmie nam dojście do terenów leśnych, gdzie szlak niebieski przecina się ze szlakiem czerwonym biegnącym z Mikuszowic Śląskich na Klimczok. Możemy skrócić tą trasę wykorzystując linię autobusową MZK numer "57". Należy wysiąść na drugim przystanku od końca i szlakiem czerwonym skierować się w lewo. Po około 15 min. spotkamy szlak niebieski, który dalej wśród lasów prowadzi nas zboczem Magury (1109 m n.p.m.) do schroniska na Klimczoku. Pokonanie trasy od momentu gdy zeszliśmy ze szlaku czerwonego aż do schroniska PTTK zajmuje około 60 minut. Poniżej schroniska na Przełęczy Siodło znajduje się węzeł szlaków - my wybieramy szlak żółty, który ostrym podejściem doprowadzi nas na sam szczyt Klimczoka, skąd przy dobrej widoczności ujrzymy szczyty Tatr.

  • z Mikuszowic Śl. na Przełęcz Siodło pod Klimczokiem - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. ok. 3 h; w dół ok. 2 h 15 min.

Aby dotrzeć do szlaku czerwonego możemy skorzystać z:
- samochodu, który pozostawimy na bezpłatnym parkingu znajdującym się przy końcu ulicy Czołgistów lub - linii autobusowej MZK numer "24" - wysiadając na końcowym przystanku w okolicy Politechniki.
Znacznie skrócimy trasę - o około 1 h - korzystając z linii autobusowej MZK numer "57" z Bielska do Bystrej Krakowskiej, wysiadając na drugim przystanku od końca - Bystra pod Źródłem.
Jeżeli wędrówkę rozpoczynamy w Mikuszowicach kierujemy się w stronę terenów rekreacyjnych mikuszowickich Błoni. W okolicy Hotelu Błonie rozpoczyna się szlak czerwony, którym idziemy prosto, a potem skręcamy w prawo w las. Zobaczyć tutaj możemy pomnik leśniczego Andrzeja Schuberta z 1900 r. i tzw. kamień Jana z wyrytą datą 1817. Został on ustawiony najprawdopodobniej na pamiątkę 300-lecia Reformacji. Nieco w dali, po naszej lewej stronie, znajduje się bardzo zaniedbany drewniany amfiteatr. Idąc dalej lasem wschodnimi zboczami Koziej Góry docieramy na przełęcz zwaną Siodło pod Równią (w 45 min. od Hotelu Błonie). Tutaj rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący do schroniska na Koziej Górze. Dalej szlak czerwony obniża się ku wsi Bystra Górna. Mijamy przystanek autobusowy MZK linii numer "57", przechodzimy przez rzekę Białą i rozpoczynamy ostry spacer w górę wąską ścieżką na północne stoki Magury pokryte gęstym lasem. Po 15 minutach szlak czerwony przecina się ze szlakiem niebieskim, prowadzącym z Wilkowic Bystrej na Przełęcz Siodło pod Klimczokiem. Przed nami jeszcze około 1 h45 min. drogi pnącej się w górę. Czeka nas ostre podejście w wysokopienny las, gdzie skręcamy na zachód i osiągamy szczyt Magury. Ze szczytu schodzimy szlakiem czerwonym na polanę ze schroniskiem pod Klimczokiem, a następnie w kierunku szczytu przez Przełęcz Siodło.

  • z Szyndzielni na Przełęcz Siodło pod Klimczokiem - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. ok. 1 h; w dół ok. 45 min.

Po skorzystaniu z kolejki linowej na Szyndzielnię mamy do pokonania kamienistą drogę od górnej stacji kolejki do schroniska PTTK - około 15 minut. Jeśli zdecydujemy się zdobyć szczyt Szyndzielni pieszo, czerwonym szlakiem z Dębowca, zajmie nam to dodatkowo 1 h 45 min. Przed schroniskiem szlak czerwony łączy się ze szlakiem żółtym i razem prowadzą w stronę szczytu Klimczoka. Trasa jest łatwa - choć początkowo bardzo kamienista. Po osiągnięciu szczytu Szyndzielni, który znajduje się około 10 minut drogi w górę od schroniska, szlak wiedzie odkrytym terenem aż do miejsca spotkania ze szlakiem czarnym łącznikowym. Dalej idziemy leśną drogą. Żółty szlak kieruje się prosto na sam szczyt Klimczoka a my odbijamy w lewo by dotrzeć bez żadnego wysiłku na Przełęcz Siodło pod Klimczokiem.

  • z Bystrej Śląskiej przez Przełęcz Kołowrót - szlak  szlak zielony

    Czas przejścia: w górę ok. ok. 2 h 45 min.; w dół ok. 2 h 15 min.

Wycieczkę możemy rozpocząć w Bystrej Śląskiej, przy głównej drodze prowadzącej w kierunku Szczyrku. Mijamy wówczas po prawej stronie Muzeum Juliana Fałata.
Jednak jeśli jesteśmy samochodem i planujemy zejście z Klimczoka z powrotem do Bystrej proponuję zostawić samochód w miejscu gdzie szlak zielony, prowadzący wzdłuż drogi, przecina się ze szlakiem czerwonym, który przez Magurę prowadzi na szczyt Klimczoka.
Z tego miejsca mamy 1 godzinę drogi na Przełęcz Kołowrót. Początkowo idziemy wzdłuż drogi. Następnie odbijamy w prawo i mijamy po prawej stronie leśniczówkę. Tutaj zaczyna się długie i ostre podejście na Przełęcz Kołowrót, gdzie spotykamy szlak żółty prowadzący z Cygańskiego Lasu przez Kozią Górę na Szyndzielnię. Niewielki odcinek drogi pokonujemy razem ze szlakiem żółtym, następnie odbijamy w lewo. Nasza wędrówka na szczyt Klimczoka potrwa jeszcze około 1 godziny, początkowo szeroką drogą a następnie wąską ścieżką, zboczem górskim. Idąc za szlakiem mijamy źródło Białki - charakteryzujące się brzydkim, betonowym ujęciem. Stąd już niedaleko do Przełęczy Siodło pod Klimczokiem. Im bliżej szczytu tym więcej wokół nas krzewinek z borówkami - raj dla zbieraczy. Szlak zaprowadzi nas na przełęcz skąd kierując się w prawo, za czarnym szlakiem, w ciągu 10 min. znajdziemy się na szczycie. Jeśli skręcimy w lewo dotrzemy do schroniska PTTK pod Klimczokiem.

Szlaki ze schroniska Klimczok
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Bystra Wilkowice PKP 2 h szlak niebieski    szlak niebieski
Mikuszowice Błonia
Bystra Górna
2 h 15 min.
1 h 30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Klimczok (szczyt) 1117m
przełęcz Siodło pod Klimczokiem (węzeł szlaków)
15 min.
5 min.
szlak czarny    szlak czarny


Szlaki z przełęczy Siodło pod Klimczokiem
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Szyndzielnia schronisko 45 min. szlak czerwony    szlak czerwony
Bystra Wilkowice PKP 1 h 45 min. szlak niebieski    szlak niebieski
Mikuszowice Błonia
Bystra Górna
2 h 15 min.
1 h 30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Klimczok (szczyt) 1117m 10 min. szlak czarny    szlak czarny


Szlaki ze szczytu Klimczoka
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Błatnia
Jaworze
1 h 15 min.
3 h 30 min.
szlak żółty    szlak żółty
przełęcz Siodło pod Klimczokiem (węzeł szlaków) 10 min. szlak czarny    szlak czarny
Szyndzielnia schronisko
Mikuszowice MZK
30 min.
2 h 15 min.
szlak żółty    szlak żółty
Błatnia (Błotny) www.blatnia.pl
Błatnia (Błotny) 917 m n.p.m. fb
  • z Wapienicy przez Palenicę i Przykrą - szlak  szlak niebieski

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h; w dół ok. 1 h 30 min.

Szlak rozpoczyna się obok stacji kolejowej PKP Bielsko-Biała Wapienica. Nie warto jednak tracić czasu na wędrówkę prowadzącą asfaltową drogą i dlatego lepiej dojechać autobusem miejskim numer 16 do końcowego przystanku - Wapienica Zapora (dawniej ostatni przystanek był przy kempingu Monika). Aby znaleźć się na szlaku wchodzimy do lasu (w prawo). Szlak prowadzi w górną część doliny, mija leśniczówkę, wodospad i doprowadza nas w okolice jeziora i zapory. Nie dochodząc do samego zbiornika skręca w prawo i pnie się bardzo stromym podejściem na Palenicę (688 m n.p.m.). Sam szczyt Palenicy zostaje nieco z prawej strony. Na szczycie znajduje się zabytek archeologiczny - krąg kamienny. Przypuszcza się, że krąg ten był miejscem pogańskich kultów, jeszcze z czasów przedpiastowskich. Dalej szlak przyjmuje kierunek południowy i łagodnymi podejściami przez Wysokie (762 m n.p.m.) prowadzi na szczyt Przykrej (824 m n.p.m.). Droga obniża się teraz na siodło pod Przykrą, gdzie spotykamy szlak żółty prowadzący z Jaworza i dalej wspinamy się polną drogą by osiągnąć szczyt Błatniej (917 m n.p.m.), a za nim schronisko.

  • z Jaworza Górnego - szlak  szlak żółty

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h 45 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

Szlak żółty zaczyna się na stacji PKP Jaworze Jasienica. Najkorzystniej będzie skrócić nieciekawy odcinek drogi podjeżdżając samochodem lub autobusem PKS w okolice Hotelu Jawor w Jaworzu Górnym. Stąd asfaltową drogą docieramy na polankę, na której odbijamy nieco w prawo w górę. Przed nami długie i dosyć uciążliwe podejście lasem na Siodło pod Przykrą (802 m n.p.m.). Spotykamy tutaj szlak niebieski z Wapienicy i wspólnie zdobywamy szczyt Błatniej z charakterystycznym kopcem skąd podziwiać możemy rozległe widoki praktycznie we wszystkich kierunkach. Nieco na prawo od szczytu na skraju pięknej hali stoi schronisko PTTK.

  • z Jaworza Nałęża (Kościółek) - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 15 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

Trasa rozpoczyna się w Jasienicy koło Jasienickich Fabryk Mebli Giętych. Nieciekawy odcinek szlaku biegnący wzdłuż asfaltowej drogi skracamy podjeżdżając autobusem PKS lub samochodem do Jaworza Nałęża. W okolicy starego kościółka znajduje się parking dla samochodów osobowych. Od parkingu szlak biegnie w głąb doliny potoku Jasionki, by po chwili skręcić w prawo, rozpoczynając strome podejście przez las na grzbiet Suchego Gronia (Łazek)- 713 m n.p.m. Jeszcze przed szczytem dochodzi z prawej strony szlak niebieski z Grodźca a także z Górek Wielkich (najpierw znaki zielone, później niebieskie). Idąc dalej pozostawiamy nieco z prawej strony szczyt i kierujemy się na kolejną kulminację - Czupel (736 m n.p.m.). Szlak łagodnie pnie się w górę. Opuszczamy las i wychodzimy na grzbietową halę. Od tej chwili towarzyszą nam piękne widoki. Mijamy Małą Cisową (828 m n.p.m.),Wielką Cisową (877 m n.p.m.) i krzyż, przy którym z prawej dołączają znaki zielone z Brennej. Podążając dalej mijamy zgliszcza chatki studenckiej, która spłonęła w 1995 roku oraz mini stadninę konną - Ranczo i docieramy do schroniska PTTK pod szczytem Błatniej. Jeśli zostawiliśmy samochód na parkingu w Jaworzu Nałężu proponuję skorzystać w drodze powrotnej ze Szlaku Harcerskiego - / H /. Szlak ten nie został zaznaczony na mapach turystycznych ale łatwo można go odnaleźć kierując się z powrotem za szlakiem czerwonym a następnie odbijając w prawo.

  • z Brennej - szlak  szlak zielony

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h 30 min.; w dół ok. 1 h

Magurka 909 m n.p.m. fb
  • ze Straconki - szlak  szlak zielony

    Czas przejścia: w górę 1 h 15 min.; w dół ok. 1 h

Z miasta dojeżdżamy linią autobusową MZK nr "11". Szlak rozpoczyna się obok kościoła i przystanku autobusowego. Prowadzi w głąb doliny Straconki ulicą Górską. Mijamy dąb - pomnik przyrody, remizę strażacką ,współczesną zabudowę willową, kilka chat góralskich i dawną leśniczówkę Habsburgów. Przy ujęciu źródła "Straceńska Woda", gdzie znajduje się przedostatni przystanek autobusowy, szlak skręca w prawo i ostro pnie się w górę przez las. Po przejściu szosy i fragmentu lasu docieramy do Osiedla Hańderkula skąd rozlega się widok na fragmenty miasta i serpentyny. Krótki odcinek idziemy wzdłuż szosy wiodącej na Przegibek a następnie odbijamy w prawo, by zboczami Sokołówki, z przecinkami leśnymi i widokami na miasto, dotrzeć na sam szczyt Magurki, gdzie znajduje się schronisko PTTK.

  • ze Straconki - szlak  szlak żółty

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 15 min.; w dół ok. 1 h 30 min.

Autobusem MZK linii numer "11" dojeżdżamy pod kościół gdzie rozpoczyna się szlak żółty. Z ulicy Górskiej skręcamy w prawo w ulicę Małej Straconki. Idziemy wąską doliną potoku Zimnik, zwanego też Mraźnicą lub Małą Straconką, położonego między zboczami Pośredniego, z nieczynnymi już kamieniołomami, a zboczami Łysej Góry. Następnie skręcamy w prawo w ulicę Borsuczą i dochodzimy na rozległą polanę. Skręcamy w lewo i kamienistą, stromą drogą pniemy się w górę w kierunku Łysej Przełęczy (576 m n.p.m. - szlaki). Tutaj szlak żółty spotyka się ze szlakami idącymi z Mikuszowic - czerwonym i czarnym. Następnie bardzo stromą i kamienistą ścieżką podchodzimy na szczyt góry Rogacz (828 m n.p.m.). Nieopodal znajduje się pięknie położone schronisko studenckie "Rogacz". Idąc dalej mijamy liczne polanki i dwie kapliczki przydrożne z 1880 i 1879 roku. Szlak łączy się ze szlakiem czerwonym z Mikuszowic. Następnie szeroką i łagodną drogą, biegnącą wśród lasu i polanek, docieramy do miejsca, gdzie spotykamy szlak zielony (ze Straconki) i niebieski (z Przegibka) dochodząc nimi na szczyt Magurki.

Szlaki z Rogacza
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Mikuszowice MZK 1 h szlak czerwony    szlak czerwony
Straconka MZK 1 h szlak żółty    szlak żółty
  • z Mikuszowic Krakowskich (PKP Leszczyny) - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 30 min.; w dół ok. 2 h

Wycieczkę możemy rozpocząć od stacji PKP Bielsko-Biała Leszczyny skąd kierujemy się w stronę Żywca wzdłuż ulicy Żywieckiej. Około 200 m za restauracją Dworek skręcamy w lewo w ulicę Prostą. Podchodząc w górę roztacza się za nami piękna panorama Błoni Mikuszowickich. Gdy miniemy przydrożny krzyż zaczyna się stroma ścieżka, która zaprowadzi nas na zbocza Łysej Góry (660 m n.p.m.), której szczyt zostawiamy po prawej stronie. Następnie ścieżka gwałtownie opada w dół na polanę Łysej Przełęczy, gdzie spotykamy szlak żółty (ze Straconki) i czarny (z Mikuszowic Krakowskich). Z polany kierujemy się w górę i po około 300 m odbijamy w lewo. Teraz czeka nas około godzinne podejście (z licznymi strumieniami) stokami Rogacza a następnie Magurki. Po długim marszu przecinamy szlak zielony, który prowadzi ze Straconki i wychodzimy na polany Sokołówki (853 m n.p.m.), gdzie spotykamy szlak niebieski (z Przegibka). Gdy miniemy polanę odbijamy nieco w lewo i przez las wychodzimy na szczyt Magurki.

  • z Mikuszowic Krakowskich (PKP Mikuszowice) - szlak  szlak czerwony

    Czas przejścia: w górę ok. 2 h 15 min.; w dół ok. 1 h 15 min.

Ze stacji PKP Mikuszowice podchodzimy ulicą Żywiecką w kierunku Żywca około 1,5 km lub korzystamy z linii autobusowej MZK numer "2" i wysiadamy na przystanku Mikuszowice-Stalownik, skąd do czerwonego szlaku pozostało już tylko 200 m. Skręcamy z drogi w lewo i rozpoczynamy bardzo strome podejście wśród lasów na polanę pod Rogaczem, gdzie znajduje się schronisko studenckie Chatka. Polanę obchodzimy z prawej strony i dalej pniemy się ostro w górę. Po około 1 h 45 min. od rozpoczęcia wędrówki spotykamy się ze szlakiem żółtym ze Straconki i razem dochodzimy na szczyt Magurki.

  • z Lipnika przez Przegibek - szlak  szlak niebieski

    Czas przejścia: w górę ok. 3 h; w dół ok. 2 h 45 min.

Szlak rozpoczyna się na przedostatnim przystanku autobusowym MZK linii numer "6", przy ulicy Krakowskiej. Podchodzimy w górę około 200 m by następnie skręcić w lewo, w stronę lasu. Przecinamy ulicę Polną, mijamy leśniczówkę z 1884 roku, zaniedbany amfiteatr i Potok Lipnicki (zwany też Niwką). Teraz rozpoczyna się ostre podejście wśród zarośli i bukowego lasu na szczyt Gaiki (816 m n.p.m.). Pod samym szczytem spotykamy się ze szlakiem czerwonym prowadzącym ze Straconki na Chrobaczą Łąkę. Na rozwidleniu szlaków kierujemy się w prawo. Schodzimy w dół aż do drogi łączącej Bielsko-Białą z Międzybrodziem, która zaprowadzi nas teraz na Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m.). Znajduje się tutaj parking samochodowy oraz bar Gawra. Przed nami jeszcze 1 godzina drogi na szczyt Magurki.

  • odcinek Przegibek - Magurka

    Czas przejścia: w górę ok. 1 h; w dół ok. 45 min.

Początkowo strome podejście prowadzi kamienistą, szeroką drogą wśród lasów na zbocze góry Sokołówka (ok. 45 minut). Następnie trasa staje się łagodna, prowadzi wśród polanek, na których latem możemy zbierać borówki i ostrężyny. Po pewnym czasie spotykamy znaki czerwone z Mikuszowic Krakowskich i zielone ze Straconki, z którymi podążamy w stronę schroniska na szczycie Magurki.

Szlaki z Magurki:
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Czupel (933m) 45 min. szlak niebieski    szlak niebieski
Wilkowice Bystra PKP 1 h 30 min. szlak zielony    szlak zielony
Mikuszowice Stalownik
grzbiet Rogacza
1 h 15 min.
30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Straconka przez Rogacz (828m) 1 h 30 min. szlak żółty    szlak żółty
Lipnik Kopiec MZK przez Przegibek (663m)
Gaiki (816m) przez Przegibek (663m)
2 h 30 min.
1 h 15 min.
szlak niebieski    szlak niebieski
Międzybrodzie Bialskie 1 h 45 min. szlak żółty    szlak żółty
Straconka MZK
Hańderkula
1 h 30 min.
45 min.
szlak zielony    szlak zielony
Mikuszowice PKP przez Łysą Górę (660 m)
Przełęcz pod Łysą Górą
1 h 45 min.
30 min.
szlak czerwony    szlak czerwony

  • z Mikuszowic Krakowskich na Łysa Przełęcz pod Magurką - szlak łącznikowy szlak czarny

    Czas przejścia: w górę ok. 45 min.; w dół ok. 30 min

Szlak czarny rozpoczyna się na końcowym przystanku linii autobusowej MZK numer "2" - Mikuszowice Stalownik. Większa część tego szlaku biegnie wzdłuż potoku Skleniec. Mijajmy budynek byłego szpitala miejskiego Stalownika położonego na zboczu Łysej Góry i zagłębiamy się w las, gdzie rozpoczyna się strome podejście w górę północnymi stokami Rogacza. Po ostrym około 20 minutowym podejściu możemy podziwiać panoramę Błoni, Koziej Góry, Klimczoka a nawet Skrzycznego. Niepostrzeżenie dochodzimy na polanę na Łysej Przełęczy (578 m n.p.m.), gdzie kończy się szlak czarny. Znajduje się tutaj węzeł szlaków.

Szlaki z Łysej Przełęczy
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Magurka w górę 1 h 15 min.; w dół 1 h
w górę 1 h; w dół 50 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
szlak żółty    szlak żółty
Cygański Las w dół: 1 h 45 min. szlak czerwony    szlak czerwony
Mikuszowice MZK w dół: 45 min. szlak czerwony    szlak czerwony
Straconki MZK w dół: 30 min. szlak żółty    szlak żółty
Kozia Góra / Stefanka www.kozia.pl
Kozia Góra (683 m n.p.m.) fb
  • z Cygańskiego Lasu - szlak  szlak żółty

    czas przejścia: w górę ok. 1 h; w dół ok. 45 min.

Trasa rozpoczyna się w Cygańskim Lesie na końcowym przystanku MZK. Kierujemy się za szlakiem żółtym, który prowadzi nas alejkami Cygańskiego Lasku, obok kortów tenisowych i niedaleko restauracji Czerwony Kapturek. Droga prowadzi na polanę z nieczynną skocznią narciarską. Mijamy potok Studzienny i rozpoczynamy ostre podejście w górę ponad skocznię. Idąc dalej docieramy do drewnianej altanki i żwirowej drogi dojazdowej do schroniska Stefanka. Wśród gęstego lasu szlak trawersuje północne i zachodnie zbocza Koziej Góry. Po około 50 minutach dochodzimy do niebieskiego szlaku łącznikowego, który prowadzi na szczyt Koziej Góry a następnie do schroniska.
  • z Cygańskiego Lasu przez Błonia - szlak  szlak zielony

    czas przejścia: w górę ok. 1 h; w dół ok. 45 min.

Szlak zielony na Stefankę rozpoczyna się w Cygańskim Lesie obok przystanku MZK. Przejście wschodnimi obrzeżami Cygańskiego Lasu w okolice Mikuszowickich Błoni zajmie nam około 15 minut. Za hotelem "Błonie" szlak zielony skręca w prawo. Dochodzimy do nieczynnego toru saneczkowego, który został wybudowany w okresie międzywojennym, a w latach 50-tych powiększony do rozmiarów najdłuższego toru w Europie (2200 metrów długości i 30 wiraży). Tor zlikwidowano ostatecznie w 1991 roku, chociaż pewne próby reaktywacji widoczne były jeszcze kilka lat temu. Idziemy teraz cały czas wzdłuż toru saneczkowego położonego na północnych stokach Koziej Góry. Trasa jest łagodna i po około 1 godziny osiągamy polanę zwaną Górną Równią, na której znajduje się schronisko Stefanka.
W miejscu gdzie szlak zielony skręca w las - w pobliżu toru saneczkowego - rozpoczyna się kamienista droga dojazdowa do schroniska na Koziej Górze. Trasa jest bardzo spokojna. Wzdłuż drogi ustawione są ławki i ławy a nawet drewniana altanka z zadaszeniem. Kilka razy droga przebiega w okolicy toru saneczkowego, dzięki temu możemy podziwiać pozostałości toru, a w szczególności monumentalne, kamienne wiraże.
  • z Mikuszowickich Błoni - szlak  szlak czerwony

    czas przejścia: w górę ok. 1 h 15 min.; w dół ok. 45 min.

Szlak zaczyna się powyżej placu zabaw. Obok starej leśniczówki miejskiej kierujemy się w stronę lasu. Mijamy pomnik leśniczego Andrzeja Schuberta z 1900 roku i okrągły stół ołtarzowy tzw. kamień Jana, z wyrytą datą 1817 rok i o obwodzie 5,58 m. Został on ustawiony najprawdopodobniej na pamiątkę 300-lecia Reformacji i tajnych nabożeństw luterańskich odprawianych pod Równią w XVII i XVIII wieku. W głębi, po lewej, widoczne są pozostałości po rozebranym amfiteatrze (zobacz zdjęcie przed rozbiórką). Jeszcze kilkanaście lat temu odbywały się tutaj imprezy estradowe. Dalej idziemy lasem, wschodnimi zboczami Koziej Góry na Siodło pod Równią (601 m n.p.m.) z drewnianą altaną. Trasa z Błoni na Siodło pod Równią zajmie nam około 45 minut. Dalej szlak czerwony prowadzi przez Bystrą na Klimczok. My skręcamy w prawo za niebieskim szlakiem i po około 30 minutach dotrzemy do polany ze schroniskiem.

Szlaki ze Stefanki
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Szyndzielnia przez Kołowrót 1 h 30 min. szlak niebieski    szlak niebieski
szlak żółty    szlak żółty
Mikuszowice Cygański Las 1 h szlak niebieski    szlak niebieski
szlak żółty    szlak żółty
Las Cygański 1 h 15 min. szlak zielony    szlak zielony
Mikuszowice Błonia
(przez Siodło pod Równią)
45 min. szlak niebieski    szlak niebieski
szlak czerwony    szlak czerwony
Mikuszowice Błonia 45 min. szlak zielony    szlak zielony
Bystra Górna
(przez Siodło pod Równią)
30 min. szlak niebieski    szlak niebieski
szlak czerwony    szlak czerwony


Szlaki ze Siodła pod Równią
GDZIE CZAS KOLOR SZLAKU
Szyndzielnia przez Kołowrót 1 h 45 min. szlak niebieski    szlak niebieski
szlak żółty    szlak żółty
Bystra Górna
Klimczok Schronisko
15 min.
2 h 45 min.
szlak czerwony    szlak czerwony
Mikuszowice Błonia 25 min. szlak zielony    szlak zielony
Hrobacza Łąka www.hrobacza.pl
Hrobacza Łąka fb
  • ze Straconki - szlak  szlak czerwony

    czas przejścia: w górę ok. 3 h 15 min.; w dół ok. 2 h 45 min.

Szlak czerwony rozpoczyna się obok kościoła w Straconce. Za kościołem skręcamy w lewo i idziemy skrajem lasu. Następnie droga gwałtownie skręca w prawo i rozpoczyna się ostre podejście na szczyt wzniesienia Czupel (654 m n.p.m.). Droga w dalszym ciągu pnie się w górę, pokonujemy prawie 200 metrową różnicę wzniesień i docieramy na szczyt Gaiki (816 m n.p.m.). Przed nami jeszcze około 1 h45 min. drogi od miejsca, w którym spotykamy szlak niebieski z Lipnika przez Przegibek na Magórkę i zielony do Międzybrodzia. Dalszy odcinek trasy będzie już mniej uciążliwy. Kolejne wzniesienia na naszym szlaku to Kopce (817 i 824 m n.p.m.) i Groniczki (833 m n.p.m.). Ze szczytu Groniczki droga opada gwałtownie ku Przełęczy u Panienki. Stąd szlak łagodnie wznosi się w górę i w ciągu 30 minut doprowadza nas do Schroniska na Hrobaczej Łące.
Skrzyczne 1257 m n.p.m. fb
  • wyciągiem krzesełkowym

    Czas dojazdu do Szczyrku autobusem PKS (kierunek na Salmopol, przystanek Szczyrk Kolejka) ok. 30 - 40 min., samochodem ok. 20 min. (oczywiście poza narciarskim "szczytem")


Szlaki na Skrzyczne
SKĄD CZAS KOLOR SZLAKU
ze Szczyrku 2 h 30 min.
2 h 30 min.
szlak zielony    szlak zielony
szlak niebieski    szlak niebieski
z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem 3 h 20 min. szlak czerwony    szlak czerwony
szlak zielony    szlak zielony
z Białego Krzyża (z Przełęczy Salmopolskiej) przez Malinowską Skałę 2 h 15 min. szlak czerwony    szlak czerwony
szlak zielony    szlak zielony
z Ostrego, z Doliny Zimnika (Lipowa) 2 h 15 min. szlak niebieski    szlak niebieski
z Ostrego, z Doliny Zimnika (Lipowa) przez Malinowską Skałę 4 h 10 min. szlak żółty    szlak żółty
szlak zielony    szlak zielony
ze Szczyrku Gondoli (Leśniczówki) 2 h 25 min. szlak żółty    szlak żółty
szlak zielony    szlak zielony

zobacz: schronisko
Czantoria Wielka 995 m n.p.m. fb
  • wyciągiem krzesełkowym

    Czas dojazdu z B-B do Ustronia autobusem PKS (kierunek na Wisłę, przystanek Ustroń Polana) ok. 1 h, pociągiem PKP (kierunek na Wisłę, stacja Ustroń Polana) ok. 1 h, samochodem ok. 30 min.


Szlaki na Czantorię Wielką
SKĄD CZAS KOLOR SZLAKU
z Ustronia Polany 1 h 45 min. szlak czerwony    szlak czerwony
z Ustronia (centrum) 3 h szlak niebieski    szlak niebieski
z Wisły Jawornik 2 h szlak zielony    szlak zielony
szlak czerwony    szlak czerwony
Pilsko 1557 m n.p.m. fb
  • z Korbielowa - 3 h

    Czas dojazdu do Korbielowa autobusem PKS (kierunek na Żywiec -> więcej połączeń z Żywca) ok. 1,5 h, samochodem ok. 50 min.

Pilsko, jest najwyższym po Babiej Górze szczytem typu alpejskiego w Beskidach Zachodnich.

Szlaki na Pilsko
SKĄD CZAS KOLOR SZLAKU
z Sopotni Wielkiej 3 h 30 min. szlak zielony    szlak zielony
szlak żółty    szlak żółty
szlak czarny    szlak czarny
szlak zielony    szlak zielony
z Korbielowa 3 h 20 min. szlak żółty    szlak żółty
szlak zielony    szlak zielony
z Kamiennej 3 h 10 min. szlak zielony    szlak zielony
szlak żółty    szlak żółty
szlak zielony    szlak zielony
Trasy nieoznaczone - Wapienica fb
  • Trasa wycieczkowa, tzw. "duża pętla"

    Czas przejścia: ok. 2 h 30 min.

Początkowy odcinek tej trasy pokrywa się ze szlakiem żółtym (patrz: Szyndzielnia z Wapienicy), który następnie odbija w lewo a trasa spacerowa prowadzi dalej prosto, wzdłuż zbiornika. Po przekroczeniu za jeziorem jednego z jego dopływów - potoku Barbary, droga skręca i rozwidla się w dwóch kierunkach. Idąc w lewo wzdłuż potoku Barbara, mijamy po prawej stronie drewnianą leśniczówkę "Barbara". Jest to dawny dom myśliwski książąt Sułkowskich (obecnie zaniedbany). Za leśniczówką rozciąga się tzw. Wielka Łąka. Następnie droga prowadzi nas niesamowitą aleją sosen wejmutek (warto ją zobaczyć zimą). Dalej rozciąga się już teren rezerwatu "Stoku Szyndzielni" z licznymi potokami i strumieniami. Trasa pnąc się łagodnie w górę prowadzi nas aż do podnóży Trzech Kopców i Stołowa, by w pewnym momencie mógł się nam ukazać piękny widok na taflę wody zbiornika i okolice Bielska. Stąd droga opada już cały czas w dół aż do potoku Wapienica, którego szum dochodzi nas z lewej strony. Po prawej stronie mijamy tzw. Małą Łąkę otoczoną przez stoki Wysokiej, Przykrej i Stołowa. Przed nami jeszcze kilkaset metrów i docieramy do rozstaju dróg. W dali po prawej stronie widzimy leśniczówkę, którą mijaliśmy 1,5 godziny temu. Droga powrotna prowadzi znów obok zbiornika wodnego.
  • Trasa spacerowa "wokół zapory"

    Czas przejścia: ok. 1 h 30 min.

Trasę możemy rozpocząć w miejscu, gdzie szlak niebieski (na Błatnią) wkracza w las, czyli w pobliżu końcowego przystanku autobusowego MZK linii "16".
Przez dłuższy czas idziemy szeroką i równą lecz kamienistą leśną drogą. Zbaczamy z wyznaczonego szlaku, w chwili gdy ten opuszcza skarpę skręcając w prawo i idziemy cały czas wzdłuż ogrodzonego zbiornika. Po lewej stronie mijamy tamę - wejście na nią jest zabronione. Aby dotrzeć do asfaltowej drogi, która znajduje się po drugiej stronie doliny, musimy najpierw odbić w lewo (przy końcu jeziora) i po paru minutach przeprawić się przez potok Wapienica, co nie stanowi problemu w dni bezdeszczowe. Przed nami jeszcze parę metrów i jesteśmy na drodze, która zaprowadzi nas (oczywiście jak skręcimy w lewo!) do byłego pola namiotowego Monika i pętli autobusowej przy której rozpoczynaliśmy spacer.
THE LOOP
Wielka Pętla Beskidzka THE LOOP
  • Wielka Pętla Beskidzka THE LOOP

    Czas przejścia: ok. 2 tygodnie

Wielka Pętla Beskidzka THE LOOP to długodystansowy szlak (ok. 230 km), który przebiega przez Beskid Śląski, Żywiecki i Mały, a rozpoczyna się i kończy na polanie pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Całość to około 11.000 metrów przewyższenia. Trasa wiedzie od Dębowca przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 km do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar. Następnie przekroczenie Soły, wejście na Rogacz, Magurkę, Kozią Górę, Szyndzielnię i powrót na Dębowiec.

Zobacz opis trasy
Kolory szlaków
Kolory szlaków
Kolory szlaków
KOLOR SZLAKU OPIS
szlak czerwony    czerwony Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym. Taki szlak zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a także najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma)
szlak niebieski    niebieski Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości - dalekobieżne
szlak zielony    zielony Kolor zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc
szlak żółty    żółty Kolor żółty oznacza krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe
szlak czarny    czarny Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy