Wszystkie newsy Wycieczka po Cygańskim Lesie
 wysłany przez: Olszówka, zaakceptowany przez admin dn. 19.10.2013 Komentarzy: 0  
Stowarzyszenie 'Olszówka' zaprasza 20 października 2013 r. na ostatnią w tym sezonie wycieczkę po Cygańskim Lesie.

Wycieczkę będzie prowadzić pani Teresa Dudek-Bujarek, pracownik Muzeum w Bielsku-Białej, historyk sztuki. Podczas swojej długoletniej pracy badawczej prześledziła twórczość i losy kilkudziesięciu wybitnych artystów z naszego regionu. Odkryła, że Cygański Las, dla wielu z nich, był miejscem szczególnym. Tutaj albo spotykali się na plenerach, albo mieszkali tworząc, w okresie międzywojennym, kolonie artystyczną. Takich kolonii było wiele w Europie, bo zgodnie z ówczesną modą artyści chcieli odczuwać krajobraz w bezpośrednim kontakcie, a Cygański las im to oferował do woli. Do najsłynniejszych twórców związanych z Cygańskim Lasem należeli m.in: Jakub Glasner, Herta Karasek-Strzygowski, Bertold Oczko, Vincent Oczko, Erwin Homa, Walter Gebauer.

Pozostawili po sobie wiele rysunków, obrazów przedstawiających nie tylko krajobraz, ale i sceny rodzajowe. Dzięki zaś Hercie Karasek-Strzygowski możemy zapoznać się z wyglądem mieszkańców Olszówki w strojach ludowych.

Do najczęściej odwiedzanych i utrwalonych miejsc należał tak zwany Diabelskim Młyn, gdzie dziś znajdują się stawy z hodowlą pstrągów.

Na wycieczce będzie się można dowiedzieć o ich twórczości, bardzo ciekawych i często dramatycznych losach i wyborach, oraz poznać miejsca, które wybierali sobie za obiekt przedstawiany w pracach.

Spotkanie: 20 października, godz. 10.00, pętla autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie.
Wycieczka bezpłatna.

Organizator: Stowarzyszenie 'Olszówka'
Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne
Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu