Wszystkie newsy Kierunek - Uniwersytet
 wysłany przez: KGO, zaakceptowany przez admin dn. 07.03.2011 Komentarzy: 0  
Jedyna publiczna uczelnia na Podbeskidziu podjęła działania zmierzające do utworzenia Uniwersytetu. Władze Akademii Techniczno-Humanistycznej przewidują, że proces transformacji potrwa dziesięć lat.
Rektor ATH nie ma wątpliwości:
– Uda się, jeżeli cała społeczność Podbeskidzia zaangażuje się we wsparcie naszych działań – mówi prof. ATH dr hab. inż. Ryszard Barcik.
Sam pomysł pojawił się znacznie wcześniej. Władze ATH od dawna zastanawiają się nad przekształceniem uczelni w uniwersytet. Jednak, zdają sobie sprawę, że jest to kosztowny i długotrwały proces.
– Podjęliśmy zatem działania, które nam w tym pomogą – podkreśla rektor.
Uczelnia postanowiła postawić na te działania, które wpłyną na rozwój nauki. Zanim się to stanie powinna spełnić określone warunki. Przede wszystkim powiększyć kadrę naukową (uczelnia uniwersytecka musi dysponować co najmniej sześcioma uprawnieniami doktoryzowania. ATH obecnie dysponuje dwoma, dodatkowo jednym prawem habilitacji) oraz bazę badawczą.
– Poprawimy warunki dla nauki. Stworzymy nowe laboratoria, zatrudnimy naukowców z odpowiednio wysokimi uprawnieniami. Spełnienie takich wymagań nie zależy jednak wyłącznie od naszej uczelni – dodaje prof. Barcik. – Dlatego staramy się pozyskać z programów unijnych, ministerialnych i regionalnych. Pomoc w tej sprawie obiecał m.in. marszałek śląski Adam Matusiewicz, który niedawno odwiedził ATH – dodaje.
Plan stopniowego dochodzenia bielskiej Akademii do statusu uniwersytetu będzie rozpisany na dziewięć lat, do 2020 r.
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu