Wszystkie newsy Wycieczki po Cygańskim Lesie
 wysłany przez: zacharajacek@wp.pl, zaakceptowany przez admin dn. 23.08.2014 Komentarzy: 0  
Zaproponowana wiele lat temu przez Stowarzyszenie Olszówka idea poznawania Cygańskiego Lasu poprzez wycieczki do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W każdej wycieczce uczestniczy co najmniej kilkadziesiąt osób. A bywa i nawet 100 osób. Równolegle członkowie stowarzyszenia prowadzą intensywne badania dotyczące historii Cygańskiego Lasu. Zebrane materiały sukcesywnie opracowują i wydają w różnej formie. Dzięki temu przybywa coraz więcej informacji, a pierwszymi którzy się o nowych faktach dowiadują są uczestnicy wycieczek.
W sierpniu 2014 roku będą organizowane jeszcze dwie wycieczki w dniu 24 i 31 sierpnia.
Pierwsza z nich będzie prowadzona przez panią Teresę Dudek-Bojarek, która zaprosi na wędrówkę szlakiem artystów związanych z Cygańskim Lasem. Prowadząca jest pracownikiem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i specjalizuje się z zakresu twórców profesjonalnych z Bielska-Białej. Dzięki jej odkryciom możemy prześledzić losy i twórczość artystów związanych z Cygańskim Lasem. Jak się okazuje była to spora grupa osób czerpiąca wzorce z różnych kultur. Spotykali się na plenerach i wzajemnie odwiedzali, bo część z nich tu mieszkała. Pani Teresa Dudek-Bujarek udowodniła, że w okresie międzywojennym mieliśmy do czynienia z powstaniem tu kolonii artystycznej, jakich wiele, zgodnie w ówczesną modą, było w całej Europie. Artyści chcieli odczuwać krajobraz w bezpośrednim kontakcie, a Cygański las im to oferował do woli. Do najsłynniejszych twórców związanych z Cygańskim Lasem należeli m.in: Jakub Glasner, Herta Karasek-Strzygowski, Bertold Oczko, Vincent Oczko, Erwin Homa, Walter Gebauer.
Na wycieczce będzie się można dowiedzieć o ich twórczości, bardzo ciekawych i dramatycznych losach i wyborach, oraz poznać miejsca, które wybierali sobie za obiekt przedstawiany w pracach.

Następna wycieczka pozwoli odkrywać ludzi, obiekty i fakty historyczne związane z rejonem ulic Olszówka i Bystrzańska wraz z najbliższym sąsiedztwem, a prowadzić ją będzie Jacek Zachara, prezes stowarzyszenia Olszówka.

Spotkanie: 24 sierpnia i 31 sierpnia , godz. 10.00, pętla autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Wycieczka bezpłatna.

Organizator: Stowarzyszenie Olszówka
Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne
Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu