Wszystkie newsy Historia zatopiona w żelbecie
 wysłany przez: , zaakceptowany przez admin dn. 05.09.2013 Komentarzy: 0  
Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne serdecznie zaprasza na wycieczkę śladami polskiej pozycji ufortyfikowanej z 1939 roku pt. 'Historia zatopiona w żelbecie'.

Spacer odbędzie się już w najbliższą sobotę. Poprowadzi go Dominik Kasprzak, współautor książki 'Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej', badacz i miłośnik zagadnień związanych z polskimi i niemieckimi umocnieniami z czasów II wojny światowej.

W czasie wycieczki będzie można poznać historię budowanej tuż przed wybuchem II wojny światowej pozycji 'Bielsko'. Pozycję o długości 10 kilometrów wznoszono w okresie przygotowań mobilizacyjnych na granicy zachodniej. W jej ramach w sąsiedztwie ówczesnego Bielska wybudowano 21 żelbetowych schronów polowych. Mimo że zrealizowano tylko część prac, jest to jedna z największych polskich polowych pozycji ufortyfikowanych z roku 1939.

Do dziś przetrwało 20 obiektów. Uczestnicy wycieczki będą mogli poznać pięć z nich, to schrony na stokach wzgórza Trzy Lipki. Wycieczka urozmaicona będzie m.in. prezentacją zdjęć archiwalnych. Start spod krzyża na Trzech Lipkach o godz. 14.30.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu