Wszystkie newsy Naziemna telewizja cyfrowa od 19 marca
 wysłany przez: mm, zaakceptowany przez admin dn. 15.03.2013 Komentarzy: 0  
19 marca br. w południowej części województwa śląskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz w rejonie między innymi Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji.

Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych. A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder.

Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.

Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę 16 marca br. w Wiśle zostanie zorganizowane tzw. 'telewizyjne miasteczko cyfrowe'. Już teraz rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników telewizyjnych i anten), na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych.

Według zapowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i firmy EmiTel na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 19 marca, wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, będzie odbierany sygnał cyfrowy. Tam, gdzie sygnał cyfrowy będzie odbierany ze stacji głównej, odbiór będzie możliwy natychmiast po przejściu na system cyfrowy, jeśli antena będzie skierowana na tę stację. Tam, gdzie odbiór cyfrowy będzie możliwy jedynie ze stacji doświetlających (gapfillerów), przerwa w emisji może potrwać maksymalnie do 40 godzin. Informacja dotycząca utrudnień zostanie rozesłana na drukach bezadresowych do 125 000 domów i mieszkań na Podbeskidziu.

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego będzie przebiegało w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy zostanie wyłączony w południowej części województwa. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa.
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu