Wszystkie newsy 65. sezon Teatru Lalek Banialuka
 wysłany przez: mm, zaakceptowany przez admin dn. 18.09.2012 Komentarzy: 0  
Rozpoczynający się właśnie sezon teatralny 2012/2013 jest wyjątkowy dla Teatru Lalek Banialuka, który świętuje 65. rocznicę powstania. W jubileuszowym sezonie bielska scena lalkowa zaprasza wszystkich miłośników teatru na ciekawe i obiecujące premiery, liczne widowiska znajdujące się na stałe w repertuarze oraz edukacje i warsztaty teatralne. Warto dodać, że w trakcie pracowitych wakacji wyremontowano salę widowiskową i scenę teatru, które zyskały nowy wygląd i nieco dodatkowych miejsc.

Już we wrześniu młodzież i dorośli będą mieli okazję przekonać się jak liczące blisko dwieście lat dzieło Adama Mickiewicza 'Ballady i romanse' odczytują należący do czołówki współczesnych twórców teatralnych artyści Zofia de Ines (scenografia), Paweł Aigner (reżyseria) i Piotr Klimek (muzyka). Stworzone przez nich widowisko przywołuje klimat i atmosferę okresu romantyzmu przy czym w inscenizacji przytoczonych ballad m.in. 'Romantyczności', 'Świtezianki' czy 'Pani Twardowskiej' brak nadmiernego patosu. Zamiast tego klasyczne już teksty będzie można usłyszeć w nowej, nierzadko zaskakującej, interpretacji. Premiera już 21 września 2012 r.

W okresie przedświątecznym najmłodsi widzowie zostaną zaproszeni na 'Bal u króla Lula' Zbigniewa Poprawskiego w reżyserii Jacka Malinowskiego ze scenografią Pavla Hubiczki. Konwencja zabawy, wesołe wyliczanki i gry słowne, na których opiera się przedstawienie, zachęcają dzieci do interakcji z aktorami oraz do aktywnego uczestnictwa w widowisku.

W drugiej połowie sezonu sceną Banialuki zawładną nieziemskie istoty - bohaterowie dwóch utworów należących do klasyki literatury światowej 'Małej Syrenki' Hansa Christiana Andersena oraz 'Snu nocy letniej' Wiliama Szekspira. Reżyserami spektakli będą kolejno Petr Nosálek i Marián Pecko.

Ponadto w repertuarze teatru znajduje się kilkanaście znanych i lubianych przedstawień dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warto przypomnieć, iż Teatr Lalek Banialuka oferuje bogaty program edukacyjny. Obok warsztatów teatralnych (m.in. aktorskich, animacji, teatru cieni) prowadzonych przez aktorów Banialuki dla grup zorganizowanych, nieustającym powodzeniem cieszy się zwiedzanie teatru połączone z prezentacją konwencji lalkowych.

Przedstawienia Banialuki zapraszane są na liczne przeglądy, festiwale oraz występy gościnne. W najbliższym czasie podczas Festiwalu Bábkarská Bystrica (Słowacja) zostanie zaprezentowane przedstawienie 'Calineczka' zaś spektakl 'Gwiazda' weźmie udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej (Łódź).
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu